>> BURC YORUMLARI <<

 • Tarihi handa ‘tespih şıkırtısı’ eksik olmuyor

  1Kütahya’da Ulu Cami civarında adeta borsa niteliğiyle faaliyet gösteren tarihi han, tezgahlarında 1 liradan 20 bin liraya kadar envaiçeşit tespih bulunan satıcıları müşterileriyle buluşturuyor.

  Börekçiler Mahallesi’nde kahvehane olarak hizmet veren binaya her sabah gelerek tezgahlarını kuran tespih satıcıları, akşama kadar müşterilerini bekliyor.

  Birbirinden değerli ürünlerin sergilenerek satışa sunulduğu handa, sohbetlere tespih şıkırtıları eşlik ediyor. Tezgah olarak kullanılan kahvehane masalarında sergilenen tespihler, koleksiyoncular ve meraklılarından ilgi görüyor.

  Kuka, oltu, kehribar, doğal taş, gümüş, kemik ve ağaç tespihleri sergileyen satıcılar, müşterileriyle sohbet edip tespihlerini pazarlamaya çalışıyor. Gençlerin de ilgi gösterdiği tespihlerin fiyatları 1 liradan başlayıp 20 bin liraya kadar çıkıyor.

  Tespih tamiratıyla uğraşan Mustafa Nazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tespihlerle ilgilenmenin kendisine keyif verdiğini söyledi.

  Müdavimlerden Mahmut Kılınç ise bazı tespihlerin, yapıldığı maddelerden dolayı insan sağlığına faydalı olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

  “Kehribar tespihlerin, zar, damla ve sıkma olarak adlandırılan çeşitleri var. Osmanlı zamanında kehribar tespihler kadınların boyunlarında kolye olarak kullanılıyormuş. Bunun sebebi de guatr hastalığı ve nefes darlığına iyi geldiği içinmiş. Günümüzde de bizler bunları tespih olarak üzerimizdeki stresi alması için daha çok kullanıyoruz.”

  AA

  Okunma Sayısı ; 655 views

  Tarihi handa ‘tespih şıkırtısı’ eksik olmuyor Benzer Yazılar

  Alınan bilgiye göre, İsmail Saraç’ın (51) kullandığı 43 US 568 plakalı otomobil, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda park halindeki 43

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  Tarihi handa ‘tespih şıkırtısı’ eksik olmuyor Etiketler